Bez względu na rodzaj i technologię pracy, każda przydomowa oczyszczalnia ścieków do rozkładu ścieków wykorzystuje mikroorganizmy. Pożyteczne bakterie to mikroorganizmy przyspieszające rozkład zanieczyszczeń obecnych w ściekach.
Korzyści stosowania preparatów Eco9:
- znaczące przyspieszenie rozpadu oraz biodegradacji szkodliwych substancji w ściekach
- redukcja ilości osadów ściekowych – zmniejszenie częstotliwości opróżniania zbiornika
- usuwanie przykrego zapachu oraz rozkładanie tłuszczy
- poprawa drożności przewodów kanalizacyjnych
- zapewnienie prawidłowej pracy oczyszczalni
Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat, a jeżeli chcesz od razu złożyć zamówienie, to odwiedź nasz sklep internetowy.
Bakterie do szamba i oczyszczalni – czym są? Po co stosuje się preparaty do szamba?
Jak działają bakterie do szamba?
Bakterie do szamba oraz do oczyszczalni są stosowane w szambach i przydomowych oczyszczalniach ścieków do mikrobiologicznej obróbki ścieków bytowych i gospodarczych.
Rozkładają one zanieczyszczenia organiczne w instalacji sanitarnej, kanalizacji przed odprowadzeniem do gruntu szkodliwych substancji. W przydomowej oczyszczalni ścieków neutralizują nieprzyjemny zapach, utrzymują wysoką sprawność drenażu. Dzięki nim oczyszczanie ścieków staje się skuteczniejsze, a żywotność oczyszczalni oraz drenażu rozsączającego się wydłuża. Z kolei szambo mniej śmierdzi, jest mniej toksyczne.
Dobrej jakości bakterie do szamba i oczyszczalni charakteryzują się wysoką zawartością wyselekcjonowanych bakterii i są wolne od związków chemicznych, szkodliwych dla środowiska – za to zawierających same enzymy naturalne oraz właściwe postaci pożywki dla bakterii.
Usuwają one nieprzyjemne zapachy będące wynikiem procesów gnilnych w zbiorniku szamba, zmniejszając toksyczność i poprawiając poziom upłynnienia nieczystości.
Preparaty do szamba mają również zastosowanie w zbiornikach gnojówki i gnojowicy, gdzie przyspieszają procesy rozkładu toksycznych substancji i przekształcania ich w proste pierwiastki, które mogą być przyswojone przez rośliny.
Znakomitym uzupełnieniem preparatów do szamba są ekologiczne środki czystości dla domu, współpracujące z pożytecznymi mikroorganizmami zajmującymi się rozkładem nieczystości w systemie zagospodarowania ścieków.
Kiedy i jak stosować preparaty do szamba i oczyszczalni?
W szambie oraz przydomowej oczyszczalni ścieków duże korzyści przynosi regularne stosowanie ekologicznych preparatów o odpowiednim stężeniu pożytecznych mikroorganizmów.
Metody aplikacji środków do szamba są różne: do muszli klozetowej, do osadnika, do odpływów kanalizacyjnych w domu lub na drenaż. Wiele zależy od rodzaju i przeznaczenia konkretnego preparatu.
W przypadku bakterii do oczyszczalni do regularnego stosowania, na ogół najlepiej jest zastosować je do muszli klozetowej, aby zaczęły się aktywować już na etapie kanalizacji domowej. Dzięki temu oczyszczanie szybciej wchodzi na najwyższy poziom.
Jeżeli chodzi o częstotliwość stosowania bakterii do szamba, to nie ma tutaj jednej uniwersalnej reguły – wiele zależy od rodzaju bakterii, składu ścieków, wielkości porcji, rodzaju oczyszczalni itp. Niektóre preparaty aplikuje się co tydzień, niektóre co miesiąc, a niektóre raz na kilka miesięcy.
Wyraźnym sygnałem wskazującym na potrzebę zastosowania bakterii do oczyszczalni jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji lub dający się odczuć w pobliżu szamba czy oczyszczalni przydomowej (z uwagi na dominację procesów beztlenowych, szambo jest szczególnie narażone na powstawanie odorów).
W przypadku oczyszczalni kolejnym takim sygnałem jest brak klarowności ścieków lub też niewłaściwe parametry osadu (ilość, barwa, gęstość itd.).
Bakterie do szamb i oczyszczalni – rodzaje
Na rynku można znaleźć profesjonalne preparaty bakteryjne do obróbki ścieków w różnych formach. Zazwyczaj są one postaci proszku, granulek, płynu lub w postaci tabletek (tzw. tabletki biologiczne). W swoim składzie zwykle zawierają odżywkę startową oraz odpowiednio zestawioną kompozycję niepatogennych mikroorganizmów o ściśle ukierunkowanym działaniu, powodującym rozpad oraz degradację szkodliwych substancji zawartych w ściekach bytowych w szambach i oczyszczalniach.
Niektóre preparaty, takie jak np. Eco9 MIX, są dodatkowo wzbogacone o składnik wspomagający rozkład osadów tłuszczowych, dzięki czemu zapobiegają gromadzeniu się złogów w kanalizacji i zatorom.
Szczególnie szkodliwe dla rur kanalizacyjnych jest połączenie tłuszczy kuchennych z agresywnymi związkami soli, zawartymi np. w większości popularnych tabletek do zmywarki. Tłuszcze wpuszczane do odpływów należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
Ze względu na przeznaczenie, biopreparaty możemy podzielić na:
Bakterie do szamba (również preparaty do suchych toalet, latryn itp.), preparaty do szamb
Bakterie do oczyszczalni
- bakterie na rozruch oczyszczalni
- bakterie na podtrzymanie pracy
- bakterie do udrożniania drenażu
Bakterie do gnojowicy
Ekologiczne środki czystości
Odrębną grupę stanowią ekologiczne środki czystości, które coraz częściej zastępują tradycyjną, agresywną chemię. Współpracują one z przydomową oczyszczalnią ścieków m.in. w ten sposób, że są przyjazne dla pożytecznych mikroorganizmów znajdujących się w oczyszczalni (lub szambie), które zajmują się rozkładem ścieków.
Jakie bakterie do szamba wybrać? Jakie są najlepsze bakterie do oczyszczalni?
Warto sięgać po najlepsze preparaty do szamba, które charakteryzują się wysoką zawartością wyselekcjonowanych bakterii i są wolne od związków chemicznych, szkodliwych dla środowiska – za to zawierających same enzymy naturalne. Neutralizują one nieprzyjemne zapachy będące wynikiem procesów gnilnych w zbiorniku szamba, zmniejszając toksyczność i poprawiając poziom upłynnienia nieczystości.
Powyższy warunek spełniają m.in. bakterie do szamba marki Eco9. Przyczyniają się one do poprawy warunków środowiskowych zbiornika przydomowych oczyszczalni i zapobiegają przedostawaniu toksycznych związków do odbiornika (np. drenów w przypadku oczyszczalni drenażowej).
Regularne stosowanie pozwala znacząco zmniejszyć ilość osadów w oczyszczalni, co prowadzi do rzadszego opróżniania zbiornika szamb i oczyszczalni.
Wybierając bakterie do szamba należy również pamiętać o tym, że obok wysokiej skuteczności działania, powinny one również być bezpieczne dla ludzi.
Np. jeżeli coś szkodzi bakteriom naturalnie występującym w ludzkim przewodzie pokarmowym, to z dużym prawdopodobieństwem może też szkodzić pożytecznym bakteriom znajdującym się w szambie lub oczyszczalni.
Dobre bakterie do oczyszczalni – efekt działania
Dzięki odpowiednio dobranym preparatom i właściwej eksploatacji oczyszczalni, uzyskujemy m.in. klarowne oczyszczone ścieki oraz odpowiednią ilość osadu, który ładnie sedymentuje (czyli oddziela się od wody).